To, że na ślubie i weselu najważniejsza jest Panna Młoda, wiedzą wszyscy. Są jednak osoby, które w tym wyjątkowym dniu winny błyszczeć na tle pozostałych gości. To ojcowie i mamy Panny Młodej i Pana Młodego, dla których ślub dzieci to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu.
Oto gniazdo opuszcza kolejne pisklę, które przerodziło się w pięknego ptaka. To dlatego ślub ukochanej córki lub kochanego syna jest wielkim świętem również dla rodziców Młodych. O ile kanon męskich strojów na wesele nie jest zbyt skomplikowany, o tyle kobiety mają często dylemat, jak się ubrać na tę okazję.
Mam nadzieję, że ten wpis pozwoli im spojrzeć na ten temat nieco bardziej optymistycznie.
Kreacja dla mamy na ślub i wesele powinna być elegancka, wygodna, dostosowana do stylu uroczystości i poprzez dodatki łączyć się z kreacją córki / syna.
Jaką kreację wybrać na ślub dziecka?
Mamy często szyją dwa rodzaje strojów: stylową garsonkę na ślub oraz suknię wieczorową na wesele.
Moim zdaniem ważne jest, aby strój mamy odróżniał się fasonem i kolorystyką od sukni Panny Młodej, ale równocześnie pasował do stylu uroczystości.
Oczywiście nie jest to wymóg zwyczajowy czy formalny – natomiast uważam, że jeżeli mama ma zamiar szyć kreację dla siebie, to na etapie tworzenia projektu można się zastanowić nad łącznikami (np. kolorystycznymi) do stylu pary młodej, ślubu i wesela.
Przykładowo: jeżeli motywem głównym jest styl retro i Panna Młoda będzie miała na głowie fascynator, dobrze aby również mamy Młodych miały na głowie np. klasyczny toczek (vintage, np. z delikatną krótką woalką).
Kolorystyka
Nie polecałabym sukien wieczorowych w bardzo jasnych kolorach zbliżonych odcieniem do sukni Panny Młodej: biel (również tzw. szampańska), ercu to kolory zdecydowanie nie na tę okazję. Dotyczy to również czerni – przez kilka lat prowadzenia Atelier nie stworzyłyśmy jeszcze ani jednej sukni w kolorze czarnym na wesele. Myślę, że w naszej kulturze kolor ten jednoznacznie kojarzony jest ze smutkiem i żałobą, i jako taki nie pasuje do tak radosnej okazji, jaką są zaślubiny.
Polecałabym granaty, czerwienie w odcieniach czerwonego wina (jaśniejsze odcienie mogą być zbyt krzykliwe), beże, szarości, kolor starego złota.
Fason sukni
Często mamy przychodzące do Atelier mówią, że chciałyby prostą sukienkę na wesele i nie taką zbyt elegancką.
Myślę, że takie obawy są całkowicie nieuzasadnione – elegancja nie musi być przecież okupiona sztucznością i brakiem wygody. Suknię balową można uszyć w tak różnych fasonach, że będą one zarówno kobiece, gustowne i przykuwające uwagę, a jednocześnie ich właścicielka będzie czuła się naturalnie i nieskrępowanie podczas zabawy.
Długa czy krótka?
Dylematów jest pewnie wiele, natomiast kwestia długości sukni wydaje się niepokoić najbardziej mamy.
W moim odczuciu nie ma tutaj sztywnej reguły – wybierając długość powinnyśmy kierować się przede wszystkim figurą – jeżeli ładne nogi stanowią jej atut, moim zdaniem nie stoi nic na przeszkodzie, aby je nieco odsłonić. Przecież krótka sukienka nie musi oznaczać od razu wersji mini. Długość do kolan czy 3/4 jest dobrym i gustownym rozwiązaniem.
Tkaniny
Ponieważ sezon weselny najczęściej przypada na miesiące ciepłe, zachęcałabym do uszycia kreacji z delikatnych i zwiewnych tkanin, które dodatkowo pięknie zachowują się w tańcu. Jedwabie, szyfony, muśliny to materiały, które powinnyśmy brać pod uwagę.
Jeżeli charakter i styl uroczystości tego wymaga, możemy posiłkować się nieco cięższymi tkaninami, takimi jak mikado czy atłas.
Kiedy zacząć szukać kreacji?
Myślę, że najpierw swoją kreację powinna wybrać Panna Młoda, a przyszli małżonkowie ustalić styl i charakter całej uroczystości. Dopiero wtedy do Atelier powinna zapukać mama :-)
Często mama razem z córką wybierają kreację dla siebie i wspólnie ze stylistką ustalają krój sukni czy garsonki oraz dodatki i inne elementy łączące Młodych i rodziców w całość.
Jeżeli chodzi o czas realizacji, to szyjąc suknię musimy zaplanować na ten proces około 2-3 miesięcy.