Wybór sukni do ślubu cywilnego to częsty dylemat przyszłych Panien Młodych. Spróbuję nieco rozwiać niektóre wątpliwości.
Czy można iść w białej sukni do ślubu cywilnego?
To chyba pierwsze w serii pytań, które przyszłe Panny Młode zadają sobie i mi na konsultacjach w Atelier. Przez lata utarło się, że biała suknia jest odpowiednia do ślubu kościelnego, natomiast do ślubu cywilnego raczej taka, której krój i kolor bardziej pasują do kreacji wieczorowych.
W ostatnich latach obserwuję wyraźny trend szycia białych sukien do ślubu cywilnego. Są to przeważnie krótkie seksowne sukienki, ale zdarzają się również kreacje długie, bardziej wytworne i nawiązujące do stylizacji kościelnej.
Krótka czy długa?
Dzisiaj oba trendy są widoczne i piękne, choć zdecydowane przeważają krótkie, białe modele (KLIK do galerii). Niektóre z tego typu modeli sukien można przykryć później elegancką koronką lub przefarbować i z powodzeniem wykorzystywać na imprezach wieczorowych.
Podobnie jak w kościele, suknia powinna być odświętna i niezbyt imprezowa, tzn. unikamy głębokich dekoltów, pleców wyciętych do linii pośladków, zbyt dużych przezroczystości czy ekstremalnie krótkiego mini.
Jeżeli natomiast lubimy wyglądać odważnie, górę sukni można uszyć z tiulowej siatki, na której umieścimy odpowiednio zagęszczone hafty. Ze względu na świecki charakter uroczystości, nie musimy tutaj podchodzić tak restrykcyjnie, jak ma to miejsce w przypadku uroczystości kościelnej.
Również niektóre suknie w kolorze białym lub ecru nadają się doskonale na kreację do ślubu w USC. Długie białe greczynki, rybki czy empire pięknie wpasują się w klimat i wystrój. Zdarza się, że dziewczyny szyją również nieco mniej rozkloszowane princeski, ale osobiście nie jestem do nich przekonana i pozostawiłabym je raczej na ślub w kościele.Suknie do ślubu cywilnego w stylizacji wieczorowej
Suknie wieczorowe, jako kreacja do ślubu w urzędzie stanu cywilnego (KLIK do galerii), stanowią poważną konkurencję dla modeli białych / ecru. Dotyczy to szczególnie funkcjonalności i możliwości późniejszego wykorzystania. W większości przypadków nie musimy bowiem kreacji poddawać dodatkowych zabiegom (typu farbowanie), aby móc iść w niej na kolejne wesele czy imprezę.
Zobacz projekty sukien wieczorowych na ślub cywilnyPopularne są zarówno krótkie sukienki jak i długie kreacje a’la „czerwony dywan”, zdobione ręcznie naszywanymi haftami i koronkami.
Długie
Krótkie
Dodatki
W przeciwieństwie do ślubu kościelnego, gdzie niepodzielnie królują welony, do ślubu cywilnego możemy uszyć oryginalną ozdobę do włosów, tzw. fascynator. Nada on kreacji dodatkowej elegancji i stylu cudownych lat 20-stych.
Wiele Panien Młodych szyje krótkie welony. Bardzo popularne są modele wielowarstwowe oraz te w stylu hiszpańskim.
Szeroki lub wąski kolorowy pasek doda białej sukience pazura, a w kolorowej pięknie podkreśli talię. Z paska uczynić jeden z głównych atrybutów kreacji i ozdobić go haftami czy kryształkami Swarovskiego, dzięki czemu będzie pięknie „łapał światło” i przykuwał uwagę.
Kolorowe buty o odważniejszej stylizacji, stanowią również ciekawy i praktyczny dodatek do sukienki na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kupując je, zyskujemy równocześnie coś na późniejsze imprezy :)
Zobacz galerię toczków i fascynatorówNa co jeszcze zwrócić uwagę?
- Jeżeli bierzesz ślub rano lub w okolicach południa, unikaj połyskujących tkanin, cekinów i błyszczących dodatków. Tego typu zdobienia zostawmy raczej na późniejszą porę dnia. Wybierzmy raczej bardziej naturalne i zwiewne tkaniny.
- Jeżeli planujesz wykorzystać suknię później, możemy uszyć sukienkę białą, a następnie przykryć ją koronką lub elegancką sukienkę wizytową z dodatkami.
- Na ślub w chłodniejsze miesiące (np. jesień, zima, wczesna wiosna), warto przewidzieć etolę lub bolerko.
- Nie bójmy się pokazać ładnych nóg. ślub w USC ma charakter uroczysty, ale świecki. Stąd też większa tolerancja dla tego krótkich sukienek.
- Pokażmy szyję i odsłońmy ładne ramiona. Brak ograniczeń sakralnych możemy obrócić na korzyść piękna ciała.